Ipari hűtés – csarnokhűtés – nem klímával
2022-04-20Ugye az Ön üzemében nem klímával hűtik a kapcsolószekrényt és a csarnokot?
Tudta, hogy már létezik hatékonyabb, fenntarthatóbb, zöldebb műszaki megoldás?
Mi kiváltjuk a drága bekerülési és fenntartási költséggel rendelkező klímáját.
Csarnokhűtési példa
A példánkban szereplő melegüzem épület hőterhelése ~100 kW. A hőterhelés magába foglalja a bent lévő technológiák hőterhelését, valamint a falszerkezeten keresztül kialakuló hőáramot és a sugárzásos hőterhelést is. A bent lévő technológiai elszívások és a nagy ipari kapuk miatt csarnokba 36.000 m3/h áramlik be.Hűtési technológiánk:
Léghűtőnk alkalmazása esetén a hűtőközegünk a szellőztető levegő. 35 °C, 25% relatív páratartalom esetén a léghűtő 22°C-ra képes lehűteni a kültéri levegőt. Ahhoz, hogy 100 kW hűtőteljesítményt bevigyünk a csarnokba, 90.000 m3/h hűtött levegő bejutatására van szükség.
Mivel a szellőztető levegőnk egyben a hűtőközegünk is, ezért itt nem jelentkezik a szellőző levegő 90 kW-os hűtési igénye. Mivel több levegőt jutatunk be, mint ami a csarnok viszonyai alapján bejutna, így a csarnokban túlnyomás alakul ki, vagyis a nyitott kapukon a levegő nem be, hanem kifelé áramlik, így az ajtók és kapuk állandó zárva tartása nem szükséges a hűtés szempontjából, ami előnyös egy csarnok általános működési ritmusát figyelembe véve.
Természetesen fontos, hogy az ajtókban és a többi nyitott nyílászárón ne alakuljon ki huzatérzés, így megfelelő mennyiségű elszívás beépítésével a fenti hatás csökkenthető.
A hűtéshez a berendezés vizet használ fel. A víz felhasználás mértéke a kültéri légállapottól függ. A kültéri légállapot alapján a berendezéseknek a 90.000 m3/h hűtött levegő előállításához 648 l/h vizet kell elpárologtatni. Emellett egy 30.000 m3/h kapacitású hűtő 3kW elektromos teljesítmény igénnyel bír, tehát 3db egység kell a megfelelő mennyiségű hűtőlevegő előállítására. Így a várható üzemeltetési költség adott légállapot (35°C 25%) mellett 40 Ft/kWh áramdíj és 300 Ft/m3 vízdíj (csatorna díj nincs!) mellett 550 Ft/h.
Nem tartalmaz hajtógázt, így nem szükséges klímavédelmi hatóságnál lejelenteni.
Kapcsolószekrény hűtés
A probléma:
Egy forgácsoló műhelyben történt az eset, ahol a nyári melegben egy CNC megmunkáló központban nem használtak megfelelő tokozathűtő eszközt, az túlmelegedett – tüzet fogott – így búcsút mondhattak az elektromos szekrénynek.
Nagy hiba, de tanultak belőle, és a segítségünkkel már hűlt helye van a forróságnak a vezérlő szekrényekben.
A megoldás:
Kapcsolószekrény hűtés mesterfokon az Exair sűrített levegős tokozathűtő segítségével:
- automatizált termosztátos kivitele gazdaságosabb
- halkabb
- hatékonyabb
- lényegesen megbízhatóbb, mint elektromos társai (ventilátorok, klímák)
- a szekrénybe csak tiszta, pormentes levegő áramlik
- nem keveredik a műhely poros levegőjével
Lássuk hogyan működik: kattintson a leíráshoz, videóhoz
Milyen tokozathűtő lenne Önnek megfelelő?
Két nagyon fontos információt érdemes figyelembe venni:
• Magasság, szélesség, mélység. Tudnunk kell, hogy mi a fajlagos felület, ahhoz, hogy tudjuk a teljes területet, amelyen a belső és külső hőterhelés fog dolgozni.
• Külső hőmérséklet és belső hőmérséklet- Ezek a legfontosabb adatrészletek. Nagyon fontos, hogy ezek mért értékek legyenek. Ne találgasson! Használjon hőmérőt vagy hőelemet, hogy mérje ezt az értéket. Mivel a külső és belső tér levegő hőmérséklet különbsége a számításunk alapja, ez a legfontosabb adat, amit ismernünk kell!
További információért kattintson: ide
Kérdése van? Keresse kollegáinkat:
tel.: 06 23 414 491
e-mail: info@mimiko.hu