Ugye tudta, hogy a kondenzvíz több százezres károkat okozhat?
2022-06-01A sűrített levegő legnagyobb „ellensége” a kondenzvíz. A „vízzel szennyezett” sűrített levegő hatásait érdemes komolyan venni:
- Korrodálódik és rozsdásodik a kompresszor belseje és a légrendszer (általában több millió forint értékű berendezést „zabál meg” a rozsda)
- Csökken az olajozás hatékonysága (a víz nem elegyedik az olajjal,így az egyenetlenül jut a levegőbe)
- Egyenetlen lehet a légnyomás (és így kiszámíthatatlan a teljesítmény)
- Károsodik és lefagy a szerszám
- Csökken a szerszámok (a légrendszer és a kompresszor) élettartama
- Több javításra és karbantartásra van szükség
- Megnőnek a leállási idők
- Károsodik a munkadarab
Tehát nemcsak fejfájást, csökkenő termelékenységet és kiesett munkaidőt okoz a kondenzvíz, hanem több százezer (és millió) forintos károkat.
A „vizes” sűrített levegő nagyon drága, ezért oldjuk meg.
Hűtveszárítók: hogy ne érje víz a légrendszert
Ám előtte nézzük meg, hogy miért probléma a víz (és hogyan viselkedik).
Már a szobahőmérsékletű, sűrítetlen levegőben is többnyire légnemű a víz – ám a beszívott levegő víztartalma tulajdonképpen lényegtelen, hiszen összesűrítve a levegő teljes víztartalma légneművé válik (a nagy nyomás felhevíti a levegőt).
Az viszont tény, hogy a rendszerben nem maradhat víz, mert vagy a kompresszorban, vagy a légtömlőkben, vagy legkésőbb a szerszámban kicsapódik. Ha szűretlen, vizes levegő jut el a szerszámig, akkor a hirtelen légnyomáscsökkenés miatt gyorsan lehűl a sűrített levegő (és benne a víz), amitől a víz azonnal megfagy – a szerszámmal együtt.
A hűtveszárítók működési elve nagyon egyszerű: lecsökkenti a sűrített levegő hőmérsékletét, amitől a víz kicsapódik. Ezt a vizet leszűrjük, a levegő pedig „vízmentesen” (és újra felhevítve) halad tovább a rendszerben, egyenesen a szerszámig.
A tökéletes vízmentesség…
…elérhetetlen, de a víz 98-99%-át kivehetjük a rendszerből.
A legköltséghatékonyabb megoldáshoz több rendszert kell a kompresszorra kötnünk.
- Adott egy légkompresszor, melyben általában van valamilyen szűrő
- Hozzákötünk egy utószűrőt vagy szeparátort (a levegő víztartalmának akár 70%-át kiszűri)
- Végül egy hűtveszárítót (a maradék 30%-ból kivon 27-29%-ot – tehát e két rendszerrel a víztartalom 97-99%-át kiszűrtük)
Jellemzően a hűtveszárító éri meg a leginkább: alacsony bekerülési és üzemelési költséggel képes kihúzni a víz „méregfogát”.
Ne felejtsük el, hogy a kondenzvíz képződése egy fizikai jelenség, amely a hűtveszárítók beiktatása után is keletkezhet – ezért nagyon fontos a gépek, szerszámok előtti közvetlen levegő előkészítő egységek beépítése is.
Az adalékolt szerszámolaj olyan emulziót képez a maradék vízzel, amely elveszti korrozív hatását, illetve a távozó „fáradt” levegővel távozik a rendszerből.
Kérjen személyre szabott ajánlatot – és egy felmérés után javaslatot tehetünk, hogy hogyan vízmentesítse kompresszorát. Kollégáink elérhetősége: katt
Hűtveszárító kínálatunkért kattintson ide: katt
Szűrők és kondenzátum leválasztókért kattintson ide: katt
Ha a fent leírtakat meg tudjuk valósítani, óriási lépéseket tettünk szerszámaink élettartama növelésében.